ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie – jakie wybrać

Ubezpieczenie na życie to ważne zabezpieczenie dla Ciebie i najbliższych Ci osób. Chcesz zapewnić sobie wsparcie finansowe na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, w tym: poważnej choroby i całkowitej niezdolności do pracy? Wybierz odpowiednią polisę w jednym z obecnych na rynku towarzystw. Co obejmuje ubezpieczenie na życie, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze oraz czy składki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?

Choć ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe, warto rozważyć jego zakup i wybrać polisę dopasowaną do swoich potrzeb. Taka polisa pozwala na zachowanie niezbędnej stabilności finansowej w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona odniesie poważny uszczerbek na zdrowiu lub co gorsza, gdyby jej zabrakło. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu można łatwiej opłacić prywatną opiekę medyczną lub rehabilitację, które przyspieszą powrót do zdrowia i pełnej sprawności po wypadku.
Wypłata świadczenia może pomóc pokryć bieżące rachunki czy raty kredytów, a także utrzymać się całej rodzinie w najtrudniejszym okresie. Dodatkowo polisa na życie może zabezpieczać przyszłość dzieci i zapewnić im lepszy start w dorosłe życie. Dzięki temu zwiększa ona poczucie bezpieczeństwa, zarówno osoby ubezpieczonej, jak i członków jej rodziny.

Ubezpieczenie na życie – co obejmuje?

Zakres polisy na życie zależy od tego, na jaki typ ubezpieczenia się zdecydujesz. Jeżeli będzie to wersja grupowa, zaproponowana przez pracodawcę, zazwyczaj nie będziesz miał możliwości samodzielnego zadecydowania o jej zakresie. Z tego względu warto dodatkowo mieć polisę indywidualną. Obejmuje ona ubezpieczenie na życie oraz wybrane przez Ciebie opcje dodatkowe zapewniające m.in. wsparcie w razie poważnego zachorowania, uszczerbku na zdrowiu czy niezdolności do pracy.

Na jakie inne opcje dodatkowe warto się zdecydować? Oprócz tych wymienionych wyżej do wyboru masz jeszcze m.in. prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie w razie leczenia w szpitalu i możliwość oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Aby jak najlepiej dopasować zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb, warto dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku, a następnie z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia) dostępnymi na stronie internetowej wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na życie?

Większość osób zastanawiających się, jakie ubezpieczenie na życie wybrać, bierze pod uwagę głównie wysokość składki. Miesięczna składka za ubezpieczenie zależy między innymi od wieku osoby ubezpieczonej (najlepiej zdecydować się na ubezpieczenie jeszcze przed 40. rokiem życia), wykonywanego przez nią zawodu oraz stanu zdrowia.
Kluczowe znaczenie powinny mieć jednak zakres ochrony (w tym suma ubezpieczenia) oraz czas jej trwania.

Wybierając ubezpieczenie na życie, warto zwrócić także uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których świadczenie nie będzie wypłacone. W przypadku opcji dodatkowych będą to m.in. sytuacje, w których do nieszczęśliwego wypadku dochodzi w związku ze spożyciem alkoholu lub niezaleconym przez lekarza zażyciem narkotyków lub substancji działających na centralny układ nerwowy.

Wiele osób zainteresowanych polisą bierze pod uwagę również fakt, czy składki za ubezpieczenie na życie mogą obniżać podstawę do opodatkowania. O ile nie jest to możliwe przy ubezpieczeniach indywidualnych, o tyle w pewnych przypadkach polis grupowych pracodawca może rozliczyć opłacone przez siebie składki jako koszty uzyskania przychodu.

Sprawdź więcej na stronie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia-na-zycie-i-zdrowie/


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *