Posiadasz psa i chcesz wybrać dobrą polisę, a może jesteś ofiarą pogryzienia i zastanawiasz się, jakie przysługują Ci prawa? Opieka nad pupilem wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale przede wszystkim sporą odpowiedzialnością. Jeśli zwierzę zaatakuje osobę trzecią, to właśnie właściciel może zostać obarczony nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Zgodnie z kodeksem cywilnym każda osoba, która posiada zwierzę, jest za nie odpowiedzialna, również w zakresie wyrządzonych przez pupila szkód. Oznacza to, że poszkodowany może się ubiegać np. o odszkodowanie za pogryzienie przez psa od jego właściciela. Warto mieć na uwadze, że zasada ta obowiązuje również w sytuacji, w której zwierzę się zgubiło lub uciekło i wówczas kogoś ugryzło.
Pogryzienie przez psa – odszkodowanie i zadośćuczynienie
Ofiara pogryzienia przez czworonoga ma prawo ubiegać się o rekompensatę poniesionych szkód. Odszkodowanie jest świadczeniem, które ma zwrócić ofierze pieniądze za szkody materialne, a więc na przykład poszarpane ubrania lub rozbity telefon podczas szarpaniny. Do tego dochodzi jeszcze rekompensata za koszty leczenia lub rehabilitacji, a nawet dojazdów do placówki medycznej.
Zadośćuczynienie z kolei jest roszczeniem dotyczącym szkód niematerialnych, czyli przede wszystkim emocjonalnych. Pogryzienie przez psa może bowiem powodować traumę. Do zadośćuczynienia kwalifikuje się także stały uszczerbek na zdrowiu.
Należy mieć świadomość, że właściciel będzie musiał wypłacić ustalone przez sąd kwoty z własnej kieszeni. Można jednak uchronić się przed takim wydatkiem, wykupując odpowiednio wcześniej ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które uwzględnia w OWU czworonoga. Wtedy to nie właściciel, a towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobligowane do poniesienia kosztów związanych z odszkodowaniem i zadośćuczynieniem na rzecz ofiary.
Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że poszkodowany może być bardziej skory do negocjacji, kiedy Ty, jako właściciel, będziesz zachowywać się spokojnie. Z tego powodu warto stosować się do procedur mających na celu przede wszystkim ochronę ofiary i zachować spokój.
Sprawdź także Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa.
Pogryzienie przez psa – procedura po ataku
W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zabezpieczyć dobro ofiary i zadbać o to, aby zwierzę nie miało możliwości ponownego ataku. Następnie trzeba pomóc osobie poszkodowanej w opatrzeniu ran podczas oczekiwania na pomoc medyczną. W razie chęci wezwania przez nią policji nie warto protestować. Takie postępowanie (spokojne, profesjonalne, pomocne) zadziała tylko na naszą korzyść.
Następnie należy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, który wdroży procedurę tzw. likwidacji szkody, a więc dążenia do wypłacenia odszkodowania za pogryzienie przez psa.
Na co zwrócić uwagę, aby ubezpieczyciel na pewno wypłacił odszkodowanie za pogryzienie przez psa ofierze? Podpisując umowę z ubezpieczycielem, należy dokładnie zapoznać się OWU. Warto zwrócić uwagę na punkt dotyczący chorób zakaźnych – w niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczeń z powodu przeniesienia np. wścieklizny.
Właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za zachowanie psa, a regulacje zawarte w warunkach polisy wpływają wyłącznie na to, czy ubezpieczyciel pokryje szkody wynikające z pogryzienia przez psa, czy będzie zobowiązany do tego opiekun czworonoga.