ubezpieczenie na narty

Czy warto wykupić ubezpieczenie na narty w Polsce

Polskie góry są fantastycznym miejscem na zorganizowanie szybkiego wyjazdu na narty. Podróż zajmie co najwyżej kilka godzin, dlatego decyzja o wycieczce może być nawet spontaniczna.

Przed podróżą warto jednak się do niej przygotować – w tym wykupić odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd na narty. W Polsce, mimo iż możemy bezpłatnie korzystać z usług służby zdrowia, takie ubezpieczenie jest równie przydatne. Jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać oraz w jakich przypadkach może ono okazać się pomocne?

Ubezpieczenie narciarskie – jakie urazy najczęściej spotykają narciarzy?

Już w 2018 roku GOPR przeprowadził ponad 2000 akcji i wypraw ratunkowych. Do tego należy wliczyć inne zdarzenia kończące się uszczerbkami na zdrowiu narciarzy i snowboardzistów. Są to w końcu sporty wyczynowe, których uprawianie może przyczynić się do powstania wielu rodzajów urazów i kontuzji.

Dane udostępnione przez TOPR za rok 2018 z kolei jasno wskazują, że z bez mała 1500 wypadków aż ok. 1200 ratownicy przyznali status „ciężkie”. Poszkodowane w nich osoby wymagały nawet leczenia szpitalnego i rehabilitacji.

Dzięki portalowi rankomat.pl z kolei dowiadujemy się, że narciarze najczęściej ulegają kontuzjom kolan, które stanowią aż 35% wszystkich przeanalizowanych uszczerbków na zdrowiu. Są one szczególnie trudne w procesie leczenia oraz rehabilitacji. W związku z tym warto się zabezpieczyć finansowo na wypadek kontuzji, ponieważ jej leczenie może być kosztowne i czasochłonne.

Ubezpieczenie narciarskie możesz zakupić nawet dzień przed wyjazdem – ochrona zacznie działać na drugi dzień po dokonaniu płatności. Biorąc pod uwagę, że ryzyko wypadku na nartach jest stosunkowo wysokie, to warto zadbać o kompleksowe ubezpieczenie. Dzięki temu ograniczysz koszty w przypadku jakiegokolwiek wypadku lub urazu.

Jakie ubezpieczenie narciarskie warto wybrać?

Ubezpieczenie Narciarskie

Ubezpieczenie turystyczne na narty w Polsce powinno obejmować przede wszystkim następstwa nieszczęśliwych wypadków. Kompleksowe ubezpieczenie na narty w Polsce powinno obejmować między innymi:

  • NNW,
  • sprzęt sportowy,
  • Assistance,
  • OC w życiu prywatnym.

W Polsce koszty ratownictwa nie są naliczane dodatkowo, ponieważ TOPR lub GOPR w razie potrzeby przeprowadzą akcję ratowniczą bezpłatnie. Jednak sprawa ma się zupełnie inaczej podczas wyjazdu zagranicznego. Wtedy już zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ratownictwa, gdyż przeprowadzenie ich z użyciem helikoptera generuje niemałe koszty. Potrafią sięgać ponad kilku tysięcy euro.

Warto także zadbać o to, aby ubezpieczenie na narty obejmowało sprzęt sportowy na wypadek zdarzeń losowych i chroniło od uszkodzeń oraz kradzieży. Jest on zwykle dosyć drogi, dlatego lepiej wykupić polisę rozszerzoną o to ryzyko.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenie na wyjazd na narty w Polsce to stosunkowo niewielki koszt. Ceny mogą zaczynać się już od kilkunastu złotych za weekendowy wyjazd na 2 dni dla 1 osoby, do około 50 złotych za tygodniowy wyjazd dla 3-osobowej rodziny. Ceny zależą od zakresu ubezpieczenia oraz wartości sum ubezpieczenia, czyli górnego limitu odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, a także czasu trwania wyjazdu oraz jego celu.

Należy też wiedzieć, że definicje sportów w poszczególnych towarzystwach mogą się różnić i zakres ochrony przy narciarstwie również może być odmienny. Warto sprawdzić to przed zakupem ubezpieczenia, aby na pewno wykupić ochronę, której potrzebujemy. Np. jeśli mamy w planach freeride, czyli jazdę na nartach poza trasą, w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych będziemy musieli rozszerzyć polisę o sporty ekstremalne, wysokiego ryzyka.

Ubezpieczenie na narty – jak kupić?

Ubezpieczenie na narty można kupić w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Podczas składania wniosku o polisę należy podać informacje, takie jak cel podróż, czas trwania oraz rodzaj uprawianego sportu. Na tej podstawie ubezpieczyciel dobierze odpowiednią ochronę ubezpieczeniową.

Warto zwrócić uwagę na możliwość ubezpieczenia narciarskiego online, co gwarantuje wygodę oraz krótki czas trwania całej procedury.