ubezpieczenie fotowoltaiki

Jak działa ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

W ostatnich latach rynek fotowoltaiki jest jednym z sektorów, który najszybciej się rozwija. Coraz więcej osób zaczyna się więc zastanawiać, jak odpowiednio zabezpieczyć panele. Świetnym rozwiązaniem może być wybór ubezpieczenia, którego cena – wbrew pozorom – jest bardzo atrakcyjna. Jest to istotne, ponieważ instalacja paneli fotowoltaicznych to niekiedy inwestycja rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Instalacje fotowoltaiczne zwykle wyposażone są w dwa typy ograniczników, które chronią przed przepięciami oraz zwarciami. Nie daje to jednak gwarancji zabezpieczenia całości przed czynnikami atmosferycznymi oraz działaniem osób trzecich. Z tego względu warto rozważyć ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – co obejmuje?

Ubezpieczenie fotowoltaiki obejmuje często całą instalację, a więc panele, konstrukcję wsporczą oraz całe oprzyrządowanie, wraz z inwerterem. Najczęściej ubezpieczenie to stanowi jeden z elementów polisy mieszkaniowej, w wersji podstawowej lub ewentualnie z dodatkowym rozszerzeniem:

  • wersja podstawowa – panele fotowoltaiczne traktowane są tutaj jako stałe elementy nieruchomości, dotyczy to tych części instalacji, które znajdują się na dachu i ścianach budynku oraz elementów, które umieszczone zostały wewnątrz niego,
  • płatne rozszerzenie – ta wersja polisy uwzględnia z kolei te panele, które zostały zamontowane poza obszarem domu, ale na terenie posesji – wtedy są one jednak traktowane inaczej, jak np. garaże czy też altany.

Aby zabezpieczyć instalację, możesz wykupić niezależne ubezpieczenie.

W przypadku fotowoltaiki ubezpieczenie może obejmować:

  • finansowe zabezpieczenie przed różnymi zjawiskami atmosferycznymi (np. huraganami, uderzeniami pioruna, gradobiciem, upadkiem drzewa), a także działaniami osób trzecich (np. aktami wandalizmu, a nawet kradzieżą),
  • finansowe zabezpieczenie strat poniesionych w wyniku zniszczonej instalacji (a więc zysków, które możesz utracić w wyniku przerwy w jej działaniu).

Niekiedy ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych pokrywa koszty demontażu zużytych urządzeń (do 15% całkowitej kwoty ubezpieczenia). Co więcej, polisa może objąć szkody związane z nieodpowiednim zaprojektowaniem instalacji, jej niewłaściwym wykonaniem, a także awariami poszczególnych jej elementów. Ponadto, niektóre firmy pozwalają ubezpieczyć się od niższej wydajności instalacji fotowoltaicznej –  jest to tzw. gwarancja wydajności.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje? Jak długo trwa?

Ile wynosi składka ubezpieczenia samej instalacji fotowoltaicznej? Zależy to głównie od jej wartości. Ubezpieczyciel uwzględnia m.in.:

  • typ instalacji,
  • producenta,
  • moc instalacji,
  • rodzaj zabezpieczenia instalacji,
  • miejsce montażu (np. dach, ściana, ziemia),
  • okres trwania ubezpieczenia,
  • historię szkód.

Ubezpieczenie jest ważne w terminie uwzględnionym w umowie. Zwykle podpisuje się ją na rok, później można taką umowę przedłużyć lub zdecydować się na inną ofertę. Warto dodać, że jeżeli do produkcji energii cieplnej wykorzystujesz kolektory słoneczne, również możesz skorzystać z ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych – zwykle ubezpieczyciele traktują je bardzo podobnie, mimo że instalacje te różnią się między sobą technologią oraz zastosowaniem.