Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne i dlaczego warto je posiadać

Ubezpieczenie turystyczne jest skutecznym i niedrogim sposobem asekuracji podczas podróży po kraju i za granicą. Zależnie od jego zakresu, umożliwia zwrot wartości utraconego bagażu, pokrycie kosztów leczenia, prywatne wizyty, transport medyczny czy stosowne odszkodowanie za uszkodzenia ciała. Wybierając polisę turystyczną warto skorzystać z usług sprawdzonych firm ubezpieczeniowych o doskonałej renomie – będzie to gwarancją bezproblemowej wypłaty rekompensaty o odpowiedniej, niezaniżonej wysokości.

Jak Wybrać Najlepsze Ubezpieczenie Turystyczne?

Decydując się na ubezpieczenie turystyczne wskazane jest podpisanie polisy z jedną z bardziej znanych firm ubezpieczeniowych. Wybierając konkretną wersje warto kierować się nie samą ceną, a głównie zakresem oferowanej ochrony. Należy dostosować go do liczby i wieku użytkowników, a także kierunku, celu i czasu trwania naszej wycieczki.

Pokrycie Kosztów Leczenia

Najważniejszym elementem ubezpieczenia powinien być najczęściej używany aspekt – czyli pokrycie kosztów leczenia. W skład tej kategorii wejdą prywatne wizyty lekarskie, koszt hospitalizacji oraz leków i środków medycznych, a także specjalistyczny transport medyczny lub sanitarny. Zależnie od naszych potrzeb polisę można rozbudować o dodatkowe elementy – takie jak ubezpieczenie od utraty bagażu czy OC za szkody spowodowane pod wpływem alkoholu.

Koszt leczenia za granicą i specjalistycznego powrotu do kraju zazwyczaj jest bardzo wysoki – zamiast narażać się na utratę dużej kwoty pieniędzy, lepiej zainwestować kilka złotych dziennie w indywidualnie dobrane ubezpieczenie turystyczne. Kwotę polisy warto rozsądnie przemyśleć – ubezpieczyciel pokrywa wybrane przez nas koszt tylko do jej wysokości. W trakcie podróży po Europie odpowiednia będzie polisa obejmująca koszty leczenia do kwoty gwarantowanej minimum 30 tysięcy euro. Jeżeli planujemy wakacje poza Unią, wskazane będzie podpisanie polisy na dwukrotnie wyższą kwotę. Możemy również zdecydować się na opcję bez sumy gwarantowanej – wtedy możemy liczyć na świadczenia bez limitu, niezależnie od ostatecznej kwoty naszego leczenia.

Odpowiedzialność Cywilna I Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków

Oprócz kosztów leczenia dobrze będzie zwrócić uwagę na zakres OC i NNW. W przypadku nieszczęśliwego wypadku otrzymamy stosowne zadośćuczynienie za poniesiony trwały uszczerbek na zdrowiu. W momencie naszej śmierci w czasie podróży – najbliższej rodzinie zostanie również wypłacona odpowiednio wysoka rekompensata.

Nie mniej ważne jest OC – jeśli nieumyślnie my (lub nasze dzieci) wyrządzimy komuś szkodę, niszcząc jego mienie lub uszkadzając ciało, wnioskowane przez osobę trzecią odszkodowanie zostanie pokryte przez naszego ubezpieczyciela – do wysokości kwoty gwarantowanej.

Dodatki Do Polisy

Oprócz najważniejszych elementów polisy – pokrycia kosztów leczenia, OC oraz NNW, do wyboru mamy różne dodatkowe opcje. Warto wymienić tutaj ochronę bagażu, ubezpieczenie związane z uprawianiem sportów ekstremalnych, pokrycie kosztów ratownictwa na wypadek wyprawy w góry czy wypłatę za szkody spowodowane przez osoby, będące pod wpływem alkoholu.

Dlaczego Warto Posiadać Ubezpieczenie Turystyczne?

Jeżeli wybieramy się w daleką podróż lub naszym kierunkiem są egzotyczne kraje, niezbędne będzie odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Opinie na temat tego typu polis wyraźnie podkreślają, że decydując się na nie możemy otrzymać duże poczucie bezpieczeństwa i stosowną rekompensatę, która wynagrodzi nasze ewentualne straty fizyczne i moralne.

Warto mieć na uwadze, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa jedynie na terenie Unii, obejmując najbardziej podstawowe świadczenia medyczne. W związku z tym warto posiadać również dodatkowe zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wypadków. W zależności od wybranego rodzaju polisy, możemy liczyć między innymi na:

  • bezpłatną pomoc medyczną w razie wypadku, kontuzji lub choroby,
  • pokrycie transportu medycznego do miejsca zamieszkania,
  • uregulowanie kosztów rehabilitacji,
  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu,
  • opłacenie kosztów spowodowanych przez nas lub nasze dzieci szkód,
  • całodobową infolinia i pomoc tłumacza,
  • zwrot pieniędzy za zgubiony i zniszczony bagaż lub kradzież drogocennego sprzętu,
  • ubezpieczenie lotu – jego opóźnienia lub odwołania.

Jak Uzyskać Ubezpieczenie Turystyczne?

Po porównaniu wybranych ofert i podjęciu ostatecznej decyzji musimy podpisać stosowną polisę. Wiele towarzystw oferuje możliwość wypełnienia formularza online i opłacenia ubezpieczenia za pomocą przelewu. W takim przypadku wygenerowaną polisę otrzymamy zazwyczaj mailem. Możemy również zdecydować się na osobistą wizytę w punkcie ubezpieczeń, gdzie określimy zakres polisy i aktywujemy ją z pomocą kompetentnego doradcy.