Ubezpieczenie domu i mieszkania

Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania

Niezależnie od tego, jakie środki ostrożności zachowamy, nasz dom lub mieszkanie narażone są na różne zagrożenia. Pożar, zalanie czy kradzież to tylko początek długiej listy potencjalnych sytuacji, które mogą nas słono kosztować. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie nieruchomości. Wiele osób jednak zastanawia się, jak wybrać to odpowiednie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, ubezpieczając mieszkanie lub dom.

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Jeszcze zanim zaczniesz przeszukiwać oferty poszczególnych firm, zastanów się, co tak naprawdę chcesz ubezpieczyć. Większość firm w podstawowych pakietach oferuje jedynie ubezpieczenia stałych elementów nieruchomości. W skład tej grupy wchodzą: instalacje techniczne, wykończenie ścian, wykładziny, sanitariaty, okna czy drzwi. Te elementy są zazwyczaj objęte ubezpieczeniem na wypadek pożaru, zalania czy innych wypadków losowych. Jeżeli zależy nam także na ochronie przedmiotów takich jak meble, sprzęty elektroniczne czy inne elementy wyposażenia, powinniśmy przygotować się na wykupienie ubezpieczenia od kradzieży. Dopiero kiedy mamy już pewność co do tego, na jakim ubezpieczeniu nam zależy, możemy zacząć porównywać oferty poszczególnych firm.  

Ubezpiecz swój dom lub mieszkanie

Jakie kryteria wpływają na wysokość składki? 

Koszty, na jakie musimy się nastawić w związku z wykupieniem polisy, mogą znacząco różnić się nie tylko ze względu na jej zakres. Wiele zależy także od tego, czy wartość ubezpieczenia jest odtworzona, czy rzeczywista. W pierwszym przypadku odnosimy się do kosztów, jakie ponieśliśmy podczas zakupu ubezpieczonego przedmiotu. W drugim zaś liczymy się z pomniejszeniem wypłaty ewentualnego odszkodowania ze względu na zużywanie się sprzętu. Starajmy się podczas wykupywania polisy oceniać wartość ubezpieczanego mienia możliwie najbardziej realnie, bez jego zaniżania.

Na wysokość składki wpływają także inne środki, które podjęliśmy w celu uniknięcia nieszczęścia. Dom doskonale zabezpieczony przed włamywaczami (na przykład poprzez zastosowanie wzmocnionych drzwi i okien) będzie generował mniejsze składki ubezpieczenia ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo ewentualnej kradzieży. 

Na co należy szczególnie uważać?

Wiele osób zastanawia się, na jakie kwestie szczególnie zwrócić uwagę podczas ubezpieczania domu lub mieszkania. Przede wszystkim dokładnie przeanalizujmy Ogólne Warunki Umowy, które proponuje nam ubezpieczyciel. Każda firma ubezpieczeniowa ma swoje własne OWU.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia domu lub mieszkania może mieć realny wpływ na naszą przyszłość, dlatego przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznajmy się z ofertami ubezpieczycieli. Zwróćmy uwagę nie tylko na zakres polisy i wysokość stawki, ale także na wszystkie warunki zawarte w umowie.