Ile kosztuje ubezpieczenie auta

Na przestrzeni ostatnich dekad można zauważyć spory wzrost cen za ubezpieczenie samochodu. Temat jest kontrowersyjny, ponieważ polisa pojazdu jest wymagana przez prawo, a koszt OC jest niemały. Z tego powodu może rodzić się pytanie – ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Czym Jest Ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) polega na ochronie budżetu osoby prowadzącej samochód, która spowodowała szkodę na mieniu lub zdrowiu innego człowieka podczas kolizji. Dzięki temu ubezpieczony nie poniesie strat finansowych. Polisa OC jest wymagana przez prawo, a jej brak wiązać się będzie nie tylko z otrzymaniem wysokiej kary za nieposiadanie jej, ale też zwróceniem pełnej kwoty odszkodowania, jaką otrzymał od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego poszkodowany. Jeżeli natomiast kierowca chce dodatkowo się ubezpieczyć, to powinien zainteresować się również polisą Assistance.

Ile kosztuje kara za brak OC przy kontroli? W 2019 roku brak ważnej polisy do trzech dni kosztować będzie 900zł, do dwóch tygodni 2250zł, natomiast powyżej 14 dni – 4500 zł!

Ile Kosztuje OC?

Koszt ubezpieczenia samochodu nie jest jednakowy i w zasadzie nie da się odpowiedzieć osobie, która pyta „ile zapłacę za OC” od razu. Dlaczego? Ubezpieczyciel prowadzi przede wszystkim biznes, a ten musi być opłacalny. Z tego powodu odpowiednio więcej zapłaci człowiek, który znajdzie się w grupie o większym współczynniku ryzyka udziału w wypadku. Co w takim razie wpływa na ceny OC?

Istnieje kilka czynników, o które z pewnością zapyta agent ubezpieczeniowy przed zaproponowaniem konkretnej oferty. Na samym początku należy podać swoje miejsce zamieszkania. Istotne jest też doświadczenie za kierownicą i wiek kierowcy. Następnie ubezpieczyciel zapyta o konkretny model samochodu, jego markę i rocznik, a także przebieg i pojemność silnika. Większość z podanych aspektów jest zrozumiała, jednak dlaczego lokalizacja jest istotna w przypadku kupna OC? Wiąże się to ze statystykami. Wiadomo, że w większości samochód będzie człowiekowi służył do pokonywania niewielkich tras (praca, zakupy, odwiedziny bliskich). Niektóre lokalizacje bowiem posiadają wyższy współczynnik wypadków, dlatego właśnie tam koszt OC będzie wyższy dla kierowcy.

Ważny jest też wiek kierowcy. Na najlepsze ceny OC może liczyć osoba, która od kilkunastu lat posiada prawo jazdy i nigdy nie uczestniczyła w kolizji. Wtedy ubezpieczyciel daje odpowiednie zniżki.

Podczas wyboru ubezpieczenia OC należy mieć świadomość tego, że jego zakres jest warunkowany przez prawo. Dlaczego więc ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą się różnić tak znacznie? Nieraz może chodzić np. o faworyzowanie danej grupy odbiorców, która szczególnie licznie wybiera daną firmę. Do tego dochodzi fakt, że nieraz ubezpieczyciel oferuje nie samo OC, ale pakiet razem z NWW oraz Assistance, a ich zakres nie jest już regulowany prawnie tak, jak OC. Dlatego przed zakupem należy przede wszystkim dokonać dogłębnej analizy poszczególnych firm ubezpieczeniowych.

Istnieje możliwość zredukowania ceny OC. Jak to zrobić? Na przykład płacąc całość kwoty za jednym razem. Rozkładanie kosztów na raty bowiem wiąże się z podwyżką cen. Dobrze jest także współdzielić samochód z innym człowiekiem. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę również jego doświadczenie i wiek, dzięki czemu kwota za OC może zostać obniżona.

Ile kosztuje OC bez zniżek?

Najwyższe ceny będzie musiał zapłacić niedoświadczony i młody kierowca, który dopiero niedawno rozpoczął swoje przygody z samochodem. Różnica między kwotą konieczną do zapłacenia przez niedoświadczonego, a doświadczonego kierowcę może wynieść nawet 150% odnośnie tego samego pojazdu! Jeżeli do młodego wieku dojdzie także dosyć stary samochód, to koszty za ubezpieczenie OC mogą sięgać nawet dwóch tysięcy złotych.

Jeszcze gorzej w przypadku osoby, która była sprawcą wypadku lub kolizji. Wtedy ubezpieczyciel radykalnie podnosi cenę polisy. Nieraz wynosi ona 200% tego, ile zapłaciłby ten kierowca bez wypadku na swoim koncie.